• Do Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych
        w Legionowie uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi (klasy B).

Liczba uczniów w oddziale dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym wynosi nie więcej niż 8, a w przypadku niepełnosprawności sprzężonej - nie więcej niż 4.

Szkoła Przysposabiająca do Pracy jest szkołą ponadpodstawową, w której uczniowie realizują „Program nauczania
        i wychowania dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym, znacznym oraz dla uczniów
        z niepełnosprawnościami sprzężonymi w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69
        w Legionowie
        ”. Program został opracowany przez nauczycieli Placówki z uwzględnieniem obowiązującej podstawy programowej przeznaczonej dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną może być prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia.

Uczniowie pracują w oparciu o indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Szkoła realizuje zalecenia zawarte
        w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego. Zajęcia prowadzone są przez pedagogów specjalnych, którzy posiadają dodatkowe kwalifikacje wymagane do realizacji specjalistycznych terapii. Osiągnięcia edukacyjne młodzieży oceniane są opisowo.

Głównym celem edukacji uczniów jest efektywne przygotowanie młodzieży do dorosłości, w tym praktyczne przysposobienie do podjęcia zatrudnienia na otwartym (chronionym) rynku pracy. W związku z tym młodzież bierze udział w praktykach wspomaganych realizowanych na terenie Placówki oraz poza nią w następujących obszarach: gospodarstwo domowe, prace konserwatorskie w gospodarstwie domowym, obsługa urządzeń biurowych
        z elementami informatyki, elementy introligatorstwa, prace ogrodnicze.

Uczniowie korzystają ze szkolnej świetlicy, stołówki oraz biblioteki. Objęci są opieką pedagoga i psychologa oraz pielęgniarki szkolnej. W Szkole działa Samorząd Uczniowski, dzięki któremu podopieczni czują się współodpowiedzialni za to, co dzieje się w Placówce.

Szkoła Przysposabiająca do Pracy współpracuje z placówkami oświatowymi oraz z instytucjami z terenu Powiatu Legionowskiego  w zakresie propagowania pozytywnego wizerunku osoby z niepełnosprawnością, a także z Fundacją „Promień Słońca”, która działa na rzecz wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.