• Do Przedszkola Specjalnego w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie uczęszczają dzieci
        z autyzmem, dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dzieci
        z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Przedszkole obejmuje opieką dzieci w wieku od 3 do 9 roku życia.

Liczba wychowanków w oddziale dla dzieci z autyzmem oraz dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi wynosi nie więcej niż 4, a w oddziale dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - nie więcej niż 8.

W Przedszkolu obowiązuje ta sama podstawa programowa wychowania przedszkolnego, co w przedszkolach ogólnodostępnych. Dzieci pracują w oparciu o indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dostosowane do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Przedszkole realizuje zalecenia zawarte w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez pedagogów specjalnych, którzy posiadają dodatkowe kwalifikacje wymagane do realizacji specjalistycznych terapii.

Placówka zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych
        i dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych. W pracy z małymi podopiecznymi kładziony jest nacisk na rozwój samodzielności
        i kształtowanie umiejętności komunikowania się z otoczeniem zarówno za pomocą mowy, jak i z wykorzystaniem wspomagających
        i alternatywnych metod komunikacji. Społeczne i edukacyjne osiągnięcia dzieci oceniane są opisowo. W Przedszkolu nauczyciele stosują zróżnicowane formy pracy i różnorodne środki dydaktyczne. Dbają, aby dzieci – uczestniczące
        w zajęciach indywidualnych
        \i grupowych – poznawały świat wielozmysłowo.

W Przedszkolu nauczyciele systematycznie współpracują z rodzicami (opiekunami prawnymi). Organizują cykliczne zebrania, dni
        i zajęcia otwarte, angażują rodziców (opiekunów prawnych) w codzienne życie społeczności Przedszkola.

W grupie przedszkolnej, oprócz wychowawcy grupy, zatrudniona jest pomoc nauczyciela.

Przedszkole współpracuje z różnymi instytucjami, m.in. z Fundacją Dr Clown oraz z Europejskim Stowarzyszenie Studentów Medycyny EMSA, z którym cyklicznie organizuje na terenie Placówki Szpital Pluszowego Misia.

W oddziałach dla dziećmi z autyzmem Przedszkole prowadzi terapię zgodnie z zasadami Stosowanej Analizy Zachowania (terapia behawioralna). Jest Placówką rekomendowaną przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka
        w Gdańsku (IWRD). Nauczyciele i ich praca są systematycznie superwizowane przez specjalistów z IWRD.