• Do Szkoły Podstawowej Specjalnej w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi (klasy A), a także uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi (klasy B).

Liczba uczniów w danej klasie zależna jest od rodzaju niepełnosprawności:

- w oddziale dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim – nie więcej niż 16, a w przypadku niepełnosprawności sprzężonej - nie więcej niż 6,

- w oddziale dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – nie więcej niż 8, a w przypadku niepełnosprawności sprzężonej - nie więcej niż 4.

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim realizują tę samą podstawę programową, co ich rówieśnicy w szkołach ogólnodostępnych. Mają również takie same przedmioty, są tak samo oceniani.

Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną może być prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 20. rok życia.

Uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym obowiązuje odrębna podstawa programowa, dostosowana do ich potencjału i możliwości intelektualnych.

Wszyscy uczniowie pracują w oparciu o indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dostosowane do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Szkoła realizuje zalecenia zawarte w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego. Zajęcia prowadzone są przez pedagogów specjalnych, którzy posiadają dodatkowe kwalifikacje wymagane do realizacji specjalistycznych terapii. Edukacja i terapia odbywa się w salach i gabinetach wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne przeznaczone do pracy z uczniami
      z niepełnosprawnością intelektualną. Osiągnięcia edukacyjne dzieci i młodzieży oceniane są opisowo.

Uczniowie korzystają ze szkolnej świetlicy, stołówki oraz biblioteki. Objęci są opieką pedagoga i psychologa oraz pielęgniarki szkolnej. W Szkole działa Samorząd Uczniowski, dzięki któremu podopieczni czują się współodpowiedzialni za to, co dzieje się w Placówce.

Szkoła Podstawowa współpracuje z placówkami oświatowymi oraz z instytucjami z terenu Powiatu Legionowskiego
      w zakresie propagowania pozytywnego wizerunku osoby z niepełnosprawnością, a także z Fundacją „Promień Słońca”, która działa na rzecz wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.