• Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie organizuje kształcenie, opiekę i wychowanie dla dzieci i uczniów z niepełnosprawnością w  Przedszkolu Specjalnym, Szkole Podstawowej Specjalnej i Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.

Do Przedszkola Specjalnego przyjmowane są dzieci z autyzmem oraz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Przedszkole obejmuje opieką dzieci w wieku od 3 do 9 lat. W Przedszkolu obowiązuje podstawa programowa wychowania przedszkolnego, która jest realizowana również w przedszkolach ogólnodostępnych.

Do Szkoły Podstawowej Specjalnej przyjmowani są uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz ze sprzężeniami (klasy A) oraz uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi (klasy B).

Nauka może trwać do 20 roku życia. Codzienna praca edukacyjna i terapeutyczna uwzględnia indywidualne tempo rozwoju uczniów i ich możliwości psychofizyczne.

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy jest szkołą dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi (klasy B). Nauka może trwać do 24 roku życia. Podczas zajęć edukacyjnych młodzież poszerza wiedzę i nabywa nowe umiejętności. W ramach przysposobienia do pracy uczy się wykonywania praktycznych czynności, przydatnych na wspomaganym i otwartym rynku pracy.

Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych organizuje indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla podopiecznych z głęboką niepełnosprawnością intelektualną.

Dzieci i młodzież, uczęszczająca do Placówki, pracuje w oparciu o indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dostosowane do ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych. Szkoła realizuje zalecenia zawarte w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczniowie uczestniczą w zajęciach rewalidacyjnych oraz w zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez pedagogów specjalnych, którzy posiadają dodatkowe kwalifikacje wymagane do realizacji specjalistycznych terapii.

W pracy z uczniami kładziony jest nacisk na rozwój samodzielności i kształtowanie umiejętności komunikowania się z otoczeniem zarówno za pomocą mowy, jak i z wykorzystaniem wspomagających i alternatywnych metod komunikacji. Zajęcia odbywają się w salach wyposażonych w pomoce dydaktyczne i terapeutyczne oraz pomoce z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej. Społeczność Placówki korzysta z biblioteki szkolnej zawierającej bogaty księgozbiór.

Podopieczni Placówki objęci są opieką pedagoga i psychologa szkolnego, a także szkolnej pielęgniarki. Szkoła prowadzi stołówkę dla podopiecznych – korzystanie z posiłków jest dobrowolne i odpłatne. W Placówce zorganizowane są dwie świetlice szkolne: dla młodszych uczniów oraz dla młodzieży.

Uczniowie uczestniczą w zajęciach  i warsztatach rozwijających ich zainteresowania. Biorą udział w licznych projektach edukacyjno-wychowawczych, realizowanych na terenie Placówki oraz poza nią. Występują na apelach szkolnych i imprezach pozaszkolnych, prezentując swoje umiejętności artystyczno-aktorskie. Wyjeżdżają na wycieczki jedno- i kilkudniowe. Działają w Samorządzie Uczniowskim i współuczestniczą w podejmowaniu decyzji związanych z organizacją życia Placówki.

Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych współpracuje z Fundacją “Promień Słońca”, która wspiera wychowanków z niepełnosprawnością w przystosowaniu się do życia społecznego.